piątek, 5 lipca 2024

Skyr z chia i truskawkami

Dzień dobry 🙂 

To już chyba ostatni przepis z truskawkami. Bardzo nie lubię gdy się kończy na nie sezon. Uwielbiam truskawki i postuluję, żeby sezon na nie był cały czas 🤩 jednakże jest to nie możliwe,więc łapcie ostatni pomysł na ich wykorzystanie. Chociaż z mroźnych też bym się dało,na wierzchu tylko inne owoce by musiały być 🤔ok nie przynudzam tylko zapraszam 💪




300 g truskawek 

450 g skyru naturalnego 

15 g chia 

2 łyżki erytrolu zmielonego na puder 

40 g orkiszu ekspandowanego 

100 g czereśni 


200 g truskawek umyć, osuszyć i przełożyć do wysokiego dzbanka. Dodać skyr, erytrol i zmiksować na gładko.

Dodać nasiona chia i dokładnie wymieszać. Wstawić do lodówki na całą noc.

Kolejnego dnia do 4 słoiczków na dno dać po 2 łyżeczki orkiszu. Następnie skyr truskawkowy i znów orkisz. 

Resztę truskawek i czereśnie umyć, osuszyć i przekroić na pół. Ułożyć na wierzchu. Smacznego.

1 słoik to około 165 kcal.








czwartek, 4 lipca 2024

Park Wilosna w Poznaniu

Dzień dobry 🙂 

Będąc w Palmiarni Poznańskiej nie sposób pospacerować po parku,w którym się ona znajduje.

Poniżej krótki rys historyczny, informacje znalezione w Wikipedii.

Zajmuje powierzchnię 7,2 ha, a jego początki sięgają 1834 roku, kiedy to teren dzisiejszego parku wykupiło Towarzystwo do Upiększania Miasta i Jego Okolic, zakładając tu szkółkę drzew, którymi obsadzano miejskie ulice i place. W 1902 Towarzystwo przekazało szkółkę miastu i udostępniono ją publiczności. Powstał tu pierwszy w Poznaniu ogród botaniczny (urządzanie parku zakończono w 1904 według projektu Hermana Kube). Na terenie parku w 1910 wzniesiono palmiarnię.

Po pierwszej wojnie światowej, w 1926, park otrzymał jako patrona prezydenta USA Thomasa Woodrow Wilsona, który pod wpływem Ignacego Jana Paderewskiego przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918. 

Po drugiej wojnie, w 1951 park przemianowano na park Marcina Kasprzaka, a na miejscu pomnika Wilsona, w 1963 stanął pomnik rewolucjonisty. W 1990 park wrócił do przedwojennej nazwy, a postać Marcina Kasprzaka zastąpiło w 1994 popiersie prezydenta Wilsona wyrzeźbione przez Zofię Trzcińską-Kamińską. W Parku stoi również murowana muszla koncertowa z 1936, a także odlana w 1891 zgodnie z projektem J. Pfhula rzeźba Perseusza i Andromedy. Była ona podarkiem dla miasta od cesarzowej Wiktorii z okazji jej wizyty w Poznaniu w 1888, a do Parku Wilsona przeniesiono ją w 1956 r. 

Park jest wpisany do rejestru zabytków i zamykany na noc!







Wspomniana rzeźba Perseusza i Andromedy 





Muszla koncertowa. Dawniej oświetlało ją 100 żarówek, była miejscem koncertów i spektakli,a nawet  przedstawienie baletowe.



Alpinarium 










Oczko wodne 


Staw z fontanną 





Wejście od ulicy Głogowskiej 

 
Informacja o godzinach otwarcia parku 



wtorek, 2 lipca 2024

Kremowa zupa z cukinii,kalafiora i pora z grzankami

Dzień dobry 🙂 

Czy lubicie połączenie cukinii i kalafiora? Ja bardzo i jakoś samo się nasuwa, że jak kalafior ,to musi być cukinia. Ja tym razem postawiłam na wszystkie elementy kalafiora czyli zarówno różyczki jak i liście. Bo zmiksowaniu ich nie czuć,a smak jakby głębszy. No i w końcu płacimy za te liście,to po co wyrzuca? Serdecznie polecam 🙂 

Udanego lipca,wszak zaczęliśmy nowy miesiąc  🏝️🏖️🌅




130 g pora 

1 mała pietruszka 

450 g kalafiora ( różyczki i liście)

700 g cukinii 

2 łyżki oleju 

2,5 litra wody 

2 łyżki soli 

1/2 pęczka koperku 

1 bułka wieloziarnista 


Warzywa umyć, osuszyć i z grubsza posiekać.

Do dużego garnka wlać olej, rozgrzać go i wrzucić por i pietruszkę. Zeszklić. Następnie dodać pozostałe warzywa i przesmażyć 2-3 minuty. Dodać wodę i doprowadzić do zagotowania. Zmniejszyć ogień, dodać sól i gotować do miękkości warzyw. Zdjąć z ognia, dodać pokrojony koperek i zmiksować na gładki krem.

Bułkę pokroić w kostkę średniej wielkości. Przedłużyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia lub na specjalny papierowy spód do frytkownicy beztłuszczowej. Piec grzanki około 10-12 minut w 180 st.

Zupę podać z garścią grzanek. Smacznego.

Kaloryczna samej zupy to około 17 kcal w 100 g.