niedziela, 30 maja 2021

Fishburger z szybkimi piklami

Witajcie:)

Przychodzę dzisiaj do Was z troszeczkę innym burgerem. Nazwałam to fishburger bo ma w sobie paluszki rybne. W naszej rzeczywistości coraz łatwiej znaleźć dobre produkty tego typu, wystarczy tylko poszukać. No i w sumie wszystko jest dla ludzi, tylko z umiarem. Od razu zaznaczam, że piekłam większą ilość tych paluszków i dlatego przygotowałam taką kanapkę. Gdybym miała odpalić piekarnik tylko na te 4 sztuki, to ekonomicznie byłoby niepoprawne;). Dlatego takie pomysły robię " przy okazji " i wyszło naprawdę pycha. No i od zawsze chciałam sprawdzić jak smakują takie szybkie pikle.  Jeden z moich ulubionych kucharzy często w ten sposób przerabia warzywa, żeby się nie zmarnowały. I jest to naprawdę wart wypróbowania pomysł. Może się skusicie?:)





Pikle:

1/2 marchewki 

1/3 ogórka zielonego 

1 cebulka dymka ze szczypiorem 

75 ml octu jabłkowego 

75 ml przegotowanej zimnej wody 

1 łyżeczka cukru 

1/2 łyżeczki soli 

Burgery:

2 bułki wieloziarniste 

4 paluszki rybne dobrej jakości 

2 liście sałaty 

2 łyżki ketchupu pikatnego 

1 łyżeczka musztardy 



Pikle:

Do średniej miski wlać ocet oraz wodę. Dodać cukier i sól. Mieszać do rozpuszczenia. Warzywa umyć. Ogórka pokroić w plasterki, cebulkę na pół wzdłuż, a potem na 3-4 kawałki. Marchewkę obieraczką " pokroić " na długie paski. Wszystkie warzywa przełożyć do zalewy, tak aby były zanurzone w całości i zostawić na 2 godziny. 

Burgery:

Paluszki rybne upiec na rumiano w piekarniku ( ja upiekłam swoje podczas szykowania obiadu dla dzieci).  W małej miseczce wymieszać ketchup z musztardą i  2 łyżeczkami zalewy z pikli. 

Bułki rozkroic na pół i każdą połówkę posmarować przygotowanym sosem. Ułożyć sałatce, a na niej trochę pikli i po 2 paluszki rybne. Na paluszki jeszcze trochę pikli i zamknąć bułkę. Podawać od razu. 

Smacznego !






piątek, 28 maja 2021

Tort makaronowy z warzywami

Witajcie w piątek:)

Zapraszam Was dzisiaj na pyszną zapiekankę makaronową stylizowaną na tort. Wygląda pięknie i smakuje jeszcze lepiej. Doskonale sprawdzi się jako obiad albo kolacja na ciepło.  Serdecznie polecam i zapraszam:)




135 g marchewki 

360 g dyni piżmowej 

250 g cukinii 

130 g papryki czerwonej 

200 g mrożonego szpinaku 

60 g oliwek czarnych 

2 łyżki oleju 

30 ml sosu słodkiego chili 

180 g passaty pomidorowej 

1 kulka mozzarelli Light 

200 g makaronu razowego 

Sól pieprz do smaku 


Marchewkę, cukinie i dynię zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Paprykę pokroić w małą kostkę. 

Na dużej patelni rozgrzać olej, wrzucić starte warzywa. Dusić 5 minut i dodać szpinak ( bez rozmrażania), dodać paprykę. Doprawić solą i pieprzem i dusić całość do miękkości. Na koniec dodać słodki sos chilli. Zdjąć z ognia i ostudzić. 

W międzyczasie ugotować makaron aldente. Oliwki pokroić w plasterki. 

Do miski przełożyć warzywa, makaron i oliwki. Do pojemnika blendera z ostrzami przełożyć ser wraz z zalewą i zmiksować. Przełożyć do miski i wymieszać całość. 

Tortownicę 26 cm włożyć papierem do pieczenia i włożyć masę. Wyrównać i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st. Piec około 20 minut do wyraźnego zrumienienia. 

Smacznego 

100 g 100 kcal. 







środa, 26 maja 2021

Brzoskiwiniowy jogurtowiec na szpinakowym biszkopcie

Dzień dobry:)

Witam Was po krótkiej przerwie. Ostatni tydzień miałam wyjazdowo-podróżniczy. Odwiedziłam stare rodzinne kąty i poznałam całkiem nowe;) A teraz pełna energii wracam do kuchni i bloga. Dzisiaj z okazji Dnia Matki zapraszam na proste, ale jakże efektowne ciasto na bazie jogurtu na biszkopcie szpinakowym. Mam nadzieję że się Wam spodoba:)

Wszystkim Mamom życzę samych radosnych i spokojnych chwili w otoczeniu dzieci i rodziny🌺

P.s. przy użyciu połowy biszkoptu kaloryczność ciasta w 100 g to tylko 97 kcal. 



Biszkopt:

200 g mrożonego szpinaku 

75 ml oleju 

2 jajka

150 g mąki orkiszowej jasnej

100 g erytrolu 

sok  z 1/2 cytryny 

1 łyżeczka proszku do pieczenia 

Masa jogurtowa:

1 mała puszka brzoskwiń 

375 g jogurtu naturalnego

3 łyżeczki żelatyny jog

Dodatkowo:

200 g truskawek 


Ciasto:

Szpinak przełożyć na sito i zostawić do rozmrożenia. Następnie dodatkowo odcisnąć z nadmiaru wody. 

Przełożyć do pojemnika blendera ,dodać sok z cytryny i dokładnie zmiksować. Dodać  dodać połowę przewidzianego oleju i dokończyć miksowanie. 

Do miski wbić jajka ,dodać erytrol i utrzeć na puszysty jasny. Następnie stopniowo dodawać resztę oleju i nadal miksować. Przełożyć szpinak i miksować na wolnych obrotach. Następnie przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia i po raz ostatni wymieszać do połączenia składników. 

Tortownicę o średnicy 16 cm wyłożyć papierem do pieczenia i wyłożyć ciasto. Piec w 180 stopniach okolo 30 minut, do suchego patyczka. Wyjąć i ostudzić na kratce. Zimny biszkopt i przekroić na pół. Jedną część użyć do tego przepisu, a drugą zamrozić. 

*można również użyć cały biszkopt, jeśli ktoś woli więcej ciasta. 

Masa jogurtowa:

Żelatynę namoczyć w wodzie i zostawić do napęcznienia. Następnie rozpuścić w kąpieli wodnej lub w mikrofali, lekko ostudzić. 

Do pojemnika blendera przełożyć brzoskwinie wraz z zalewą, zmiksować. Dodać jogurt i zmiksować razem z musem owocowym. Następnie cienką stróżką dodawać żelatynę i dokończyć miksowanie. 

Wylać masę na ciasto. Truskawki umyć, osuszyć i układać pionowo w masie, aby górą wystawały ogonki. Wstawić do lodówki na 3-4 godziny. Smacznego!







piątek, 14 maja 2021

Dwukolorowy biszkopt z kremem jaglanym i jogurtowym

Dzień dobry:)

Przed nami weekend. Mój będzie ciut dłuższy bo urlop mam😃😃😃 Wybieram się w rodzinne strony, a później jeszcze jeden wypad się szykuje. Dlatego też przez tydzień mnie nie będzie więc zostawiam Wam coś na osłodę. Ja to ciacho dosyć dawno temu przygotowałam i przepis gdzieś się zapodział, ale już jest. Ciasto naprawdę dobrze smakuje i trudno dojść ,że jest w nieco lżejszej wersji. Może się skusicie? Serdecznie polecam:)




Biszkopt:

4 jajka

4 łyżki mąki 

8 łyżek erytrolu 

1 łyżeczka proszku do pieczenia 

1łyżka kakao 

1 łyżka wody

Kawowy krem jaglany:

100 g kaszy jaglanej ( waga suchej kaszy)

2 szklanki wody 

1 łyżka masła 

1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej 

15 g cappuccino waniliowego

2 łyżki erytrolu

1 łyżeczka żelatyny +1 łyżka wody. 

Krem jogurtowy:

300 g jogurtu greckiego 0%

1 galaretka cytrynowa 

250 ml wrzątku 

100 g borówek 

100 g ziarenek granatu

1/2 banana 

Wierzch:

1 puszka mleczka kokosowego 

1 łyżka erytrolu



Biszkopt:

Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na pianę, następnie stopniowo dodawać erytrol . W kolejnym kroku dodawać po 1 żółtku cały czas mieszając. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia przesiać do masy jajecznej. Delikatnie wymieszać. Podzielić ciasto na pół. Do jednej porcji dodać kakao i wodę  delikatnie wymieszać. Blachę o wymiarach 29*33 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Następnie zaczynając od lewego narożnika nakładać ciasto po przekątnej kolorami na przemian. Piec w 170 st około 10-12 minut. Wyjąć z piekarnika i ostudzić. Wykroić 3 blaty o średnicy 16 cm. 

Krem jaglany:

Kaszę przełożyć na sito i płukać aż woda będzie czysta. Następnie przełożyć do rondelka i wlać wodę. Zagotować. Zmniejszyć ogień i gotować aż kasza będzie miękka i wchłonie wodę.  Zdjąć z ognia i lekko ostudzić. Żelatynę namoczyć w wodzie i odstawić na bok. Dodać kawę, cappuccino, masło i erytrol. Zmiksować na gładko. Dodać namoczoną żelatynę i ponownie zmiksować. 

Krem jogurtowy:

Galaretkę rozpuścić we wrzątku. Ostudzić. Wymieszać ją z jogurtem. Dodać owoce, banana wcześniej pokroić. Delikatnie wymieszać. 

Składanie:

Na paterze ułożyć pierwszy blat biszkopty i zapiąć obręcz tortownicy. Z 1/2 szklanki wody i soku z połowy cytryny zrobić nakropkę. Porządnie nawilżyć nią biszkopt. Wyłożyć krem jaglanym i przykryć drugim biszkoptem. Nawilżyć i wylać krem jogurtowy. Ułożyć ostatni krążek ciasta i również go skropić. Wstawić ciasto na 4-5 godzin a najlepiej na całą noc. 

Wierzch:

Na noc przed przygotowaniem kremu wstawić mleczko kokosowe do lodówki. Kolejnego dnia ostrożnie otworzyć puszkę i łyżka wyjąć " twardą " część.  Ubić ją na krem z erytrolem jak śmietanę kremówkę . Przełożyć do rękawa cukierniczego i wycisnąć rozetki. Wstawić ciasto jeszcze na godzinę do lodówki. 

Smacznego!

100 g to 116 kcal






środa, 12 maja 2021

Rustykalne bułki żytnie na zakwasie

Dzień dobry:)

Polecam serdecznie pyszne domowe bułeczki. Tym razem przygotowane na bazie zakwasu instant. Bułeczki pięknie wyrosły i były bardzo smakowite. Wiadomo domowe pieczywo zawsze najlepsze. Zapraszam:) Z podanych składników wyszło mi 10 bułek, po około 200 kcal jedna sztuka.





55 g mąki orkiszowej jasnej

215 g mąki żytniej

245 g mąki pszennej typ 750

5 g cukru

1,5 łyżeczki soli

1 opakowanie drożdży instant

1 opakowanie zakwasu instant

500 ml wody-letniej przegotowanej




Do miseczki przełożyć drożdże, dodać 100 ml wody, wymieszać i zostawić na 10 minut. Do dużej miski przesypać wszystkie mąki, dodać cukier, sól oraz zakwas. Wymieszać. Wlać drożdże i również wymieszać. Następnie stopniowo wlewać wodę i zagniatać mikserem z końcówką haka. Wyrabianie powinno trwać około 6-7 minut. Ciasto jest mocno klejące, ale tak ma być. 

Przykryć miskę czystą ściereczką i zostawić na 2 godziny. Po tym czasie formować bułeczki, ja zrobiłam bułki w kształcie przypominającymi ciabatę w wersji mini.  Posmarować bułki wodą .Odłożyć bułki na jeszcze 15 minut. Piekarnik rozgrzać do 180 st. Piec bułki około 18-22 minuty do wyraźnego zrumienienia.

Wyjąć z piekarnika i ostudzić na kratce. 

Smacznego!


10 sztuk po 200 kcal jedna







niedziela, 9 maja 2021

Szybki deser w stylu zero waste

 Dzień dobry :)

Pewnie też tak macie, że w lodówce zalega jogurt, któremu lada moment skończy się termin ważności a banan jest bardzo dojrzały i nikt nie chce go zjeść. U mnie tak było. Moje córcie nie lubią tak dojrzałych bananów, bo mówią że szczypie je w język. I w sumie coś w tym jest. Dlatego postanowiłam zmiksować banana z jogurtem, dodać trochę okruszków i owoców i powstał pyszny deser,w którym ocaliłam produkty przed wyrzuceniem . Tym bardziej że wyrzucanie jedzenia to ani ekonomiczne ani ekologiczne. 

Udanej niedzieli:)





1 bardzo dojrzały banan 

350 g jogurtu jagodowego 0% tłuszczu 

15 g czekolady gorzkiej 

1/2 kiwi

Garść winogron 

80 g suchego ciasta biszkoptowego na erytrolu lub pokruszonych biszkoptów 


Wysuszony biszkopty zmiksować w blenderze z ostrzami . Odłożyć na bok. Banan wraz z jogurtem zmiksować blenderem. Czekoladę drobniutko posiekać i dodać do jogurtu z bananem, wymieszać. Winogrona przekroić na pół, a kiwi w kostkę.

Na dno szklanek wyłożyć po 2 łyżki biszkoptu, na to 2 łyżki jogurtu. Ułożyć owoce. Wsypać znów 2 łyżki biszkoptu, potem jogurt i znów owoce i można od razu podawać. 

Smacznego!






czwartek, 6 maja 2021

Ryba z prostym leczo

Witajcie:)

Przyznam się Wam szczerze, że nie bardzo przepadam za rybą. Wiem, wiem niezbyt to dobrze, ale jakoś ten smak mi nie podchodzi. Dlatego postanowiłam jakoś ten smak podkręcić i zrobiłam rybę w stylu leczo i wyszło naprawdę pycha. Serdecznie polecam i zapraszam:) składniki na jedną porcję, dla większej ilości osób trzeba odpowiednio zwiększyć ilość;)

 




100 g rybnego fileta

80 g cukinii 

80 g marchewki 

80 g papryki czerwonej 

1/2 cebuli 

1 łyżka oleju rzepakowego 

250 ml passaty pomidorowej 

1 łyżeczka miodu 

Sól pieprz do smaku 



Cebulę i paprykę  pokroić w małą kostkę . Cukinię i marchewkę pokroić w cienkie. Patelnię dobrze rozgrzać, dodać olej i gdy się rozgrzeje wrzucić cebulę. Gdy się zeszkli dodać marchewkę i cukinię i smażyć. Gdy warzywa będą na wpół miękkie, przesunąć je na jedną stronę patelni a w drugiej obsmażyć rybę z obu stron. Następnie wlać passatę i doprawić solą i pieprzem. Dusić jeszcze 5 minut, podawać od razu. Smacznego. 






wtorek, 4 maja 2021

Szybki serniczek na zimno

Dzień dobry:)

Zapraszam Was na szybki serniczek na zimno. Przygotowałam go w 30 minut, potem 3 godzin chłodzenia i pyszny serniczek na imieniny gotowy. 100 g to tylko 77 kcal. Zapraszam:)



 

250 g jogurtu naturalnego 

200 g sera białego chudego 

150 g truskawek 

3- 4 łyżki erytrolu 

3 łyżeczki żelatyny 

27 g czekolady gorzkiej 80%

30 g malutkich biszkoptów 

Dodatkowo:

1 galaretka truskawkowa bez cukru 

2 łyżki erytrolu 

50 g dżemu truskawkowego 


Żelatynę namoczyć w wodzie i zostawić do ostygnięcia. Następnie rozpuścić w kąpieli wodnej lub w mikrofali i lekko ostudzić. 

Do miski przełożyć ser, jogurtu, erytrol i truskawki. Zmiksować na gładko. Stopniowa dodawać żelatynę i dokończyć miksowanie. Czekoladę posiekać drobniutko i dodać do kremu. Wymieszać. 

Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia i ułożyć biszkopciki. Wylać krem i wstawić do lodówki na około godzinę. 

W międzyczasie wymieszać galaretkę z erytrolem. Dodać wrzątek i wymieszać. Ostudzić, wstawić do lodówki do stężenia. Następnie wyjąć ją i posiekać. 

Serniczek wyjąć z lodówki rozsmarować na wierzchu dżem i ułożyć posiekaną galaretkę. 

Smacznego:)






poniedziałek, 3 maja 2021

Kokosowe serniczki na zimno z żelką wiśniową w szkle

Witajcie:)

Rany jaka pogodowo paskudna majówka. Nie pamiętam kiedy ostatnio była taka fatalna...W Poznaniu całą niedzielę lało i to tak mocno, że cieszyłam się, że nie muszę z pocztą chodzić....

Dlatego na poprawę nastroju potrzeba nam dekoracyjnego i smacznego deserku. I ja serdecznie polecam Wam serniczek na zimno z wiśniami serwowany w szklance.  Proste, niezbyt pracochłonne, a jakie pyszne:) serdecznie polecam:)


 



Masa serowa:

500 g sera na sernik 

100 ml mleka 

15 g wiórków kokosowych 

4 łyżeczki żelatyny 

3 łyżki erytrolu 

Żelka wiśniowa:

160 g mrożonych wiśni 

250 ml wody 

10 g mąki ziemniaczanej +1 łyżka wody 

1 łyżeczka żelatyny + 1 łyżka wody

2 łyżki erytrolu 

Dodatkowo:

100 g ciasta babkowego lub 1 muffinka 

Garść chipsów kokosowych 

Owoce do dekoracji 

1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej +2 łyżki wrzątku 


Ciasto pokroić w kostkę. Po kilka kawałków wrzucić na dno szklanek ( wyszło mi 6 sztuk). Z kawy i wrzątku zrobi nakropkę i skropić ją ciasto. 


Masa serowa:

Żelatynę namoczyć w wodzie i zostawić do napęcznienia. 

Do miski przełożyć ser( powinien mieć temperaturę pokojową),mleko i erytrol. Dodać wiórki kokosowe i zmiksować. Żelatynę rozpuścić w kąpieli wodnej lub w mikrofali i lekko ostudzić.  Następnie stopniowo wlewać do masy serowej i wymieszać ,aby nie było grudek. Masę po równo rozłożyć do szklanek. Wstawić do lodówki do stężenia. 

Żelka wiśniowa:

Żelatynę namoczyć w wodzie i zostawić do napęcznienia. Do rondelka przełożyć wiśnie ( nie trzeba ich rozmrażać) dodać wodę i erytrol. Zagotować, gotować 2 minuty. Mąkę ziemniaczaną wymieszać z wodą, następnie wlać do rondelka i dokładnie wymieszać. Zdjąć z ognia i dodać napęczniałą żelatynę. Ponownie wymieszać. Zostawić do ostygnięcia. Następnie przełożyć na masę serową. 

Udekorować chipsami kokosowymi i owocami. Wstawić do lodówki na około godzinę. 

Smacznego!

1 sztuka około 200 kcal.