wtorek, 31 sierpnia 2021

Ciastka owsiane na oleju kokosowym

Dzień dobry:)

Szkoła tuż tuż. Pora myśleć co włożymy naszym milusińskim do śniadaniówki. Ja proponuje takie oto ciasteczka owsiane. Wyszły mi tak pyszne, że szybko zniknęły . Następnym razem zrobię z podwójnej porcji składników 😉




250 g płatków owsianych 

70 g oleju kokosowego 

1 łyżka erytrolu ( czubata)

1 łyżka miodu ( czubata)

1 jajko 

1 łyżka wiórków kokosowych ( czubata)


Platki przełożyć na suchą patelnię i uprażyć. Pilnować aby nie przypalić, najlepiej zdjąć z ognia gdy płatki zaczynają pachnieć. Odstawić do ostygnięcia. 

Olej kokosowy roztopić w kąpieli wodnej lub w mikrofali i lekko ostudzić. 

Do miski przełożyć płatki, erytrol, miód i wiórki kokosowe oraz olej. Żółtko oddzielić od białka i dodać do miski ( białko zachować). Wymieszać wszystko na jednolitą masę.  

Białko ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli. Dodać do miski i delikatnie wymieszać. 

Blachę wyłożyć papierem do pieczenia i łyżką kłaść ciasto. Uformować okrągłe ciasteczka. Piec w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni około 15 -18 minut,w zależności od sprawności piekarnika. Mają być ładnie rumiane. Wyjąć i ostudzić na kratce. Smacznego. 






niedziela, 29 sierpnia 2021

Mini chałki migdałowe z kruszonką

Dzień dobry:)

Czy są tutaj wielbiciele chałki? Jeśli tak to zapraszam Was na chałkę w wersji mini. Ja jestem nimi osobiście bardzo zachwycona:) od kilku tygodni mam nowy piekarnik i co rusz coś w nim umieszczam;). Poprzedni już mi tak przypalał , że babeczki piekłam w 100 stopniach,a spody i tak przypalone...dlatego gdy te chałeczki wyszły z piekarnika takie piękne to cała buzia mi się śmiała 😀😀😀😀



Ciasto:

500 g mąki typ 650

2 jajka 

40 g cukru 

1 opakowania drożdży instant 

80 g miękkiego masła

Aromat migdałowy 

Ok. 150 ml mleka 

Szczypta soli 

Kruszonka:

30 g masła 

50 g mąki 

25 g erytrolu 

30 g migdałów 

Dodatkowo:

1 Jajko


Ciasto:

Do miski przełożyć mąkę, drożdże, cukier i sól.  Dodać aromat. Wymieszać. Dodać jajka i znowu wymieszać. Wlać letnie mleko i wyrabiać ciasto. Po 2 minutach dodać miękkie masło i wyrabiać ciasto 10 minut. Odłożyć do miski, zakryć folią spożywczą i zostawić na około godzinę do wyrośnięcia. 

Kruszonka:

Migdały zalać wrzątkiem i zostawić na 20 minut. Po tym czasie zdjąć z nich skórkę i posiekać. 
Do miski wsypać mąkę, dodać erytrol,masło i migdały. Rozetrzeć wszystko w palcach. 

Wykonanie:

Wyrośnięte ciasto ponownie lekko wyrobić. Podzielić ciasto na 9 porcji. Każdą porcję podzielić na 3 kawałki. Uformować wałeczki o długości około 10 cm. Brać po 3 wałeczki i zapleść je w warkocz. Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Każdy warkocz posmarować roztrzepanym jajkiem i obficie posypać kruszonką. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i piec około 22-25 minut. Wyjąć i ostudzić na kratce. Smacznego. 












sobota, 28 sierpnia 2021

Pierogi z mięsem drobiowym i mieszaną kapustą

Dzień dobry:)

Dzisiaj sobota. To dzień w który najczęściej robię pierogi. Nie ukrywam, że średnio ci dwa tygodnie robię pierogi. Moja rodzinka jest bardzo pierożkowa. Podczas wyjazdu wybraliśmy się nawet do pierogarni i moja trójka stwierdziła, że niezłe były, ale mamowe lepsze. Po powrocie trzeba było więc zrobić 😆zapraszam. 



Ciasto: 

750 g mąki

2 jajka rozm, M

ok. 270 ml wody

1,5 łyżeczki soli

Farsz:

750 g mięsa drobiowego gotowanego ( może być mięso porosołowe)

400 g kapusty kiszonej

1/2 główki małej młodej kapusty

1/2 pęczka koperku

3 cebule

2 ząbki czosnku

3-4 łyżki oleju

sól, pieprz do smaku


Farsz:

Kapustę poszatkować. Cebulę pokroić w małą kostkę. Czosnek pokroić w cienkie plasterki. 

W dużym garnku rozgrzać 2 łyżki oleju i wrzucić cebulkę z czosnkiem. Po minucie dodać kapustę i przez dwie minuty na dużym ogniu smażyć. Następnie dodać sól, wymieszać. Zmniejszyć ogień. Po kolejnych 5 minutach dodać pół szklanki wody. Dusić do miękkości. W razie konieczności doprawić solą. Dodać także pieprz i posiekany koperek. Dusić jeszcze 2 minut i zdjąć z ognia. Ostudzić.

Kapustę kiszoną lekko odcisnąć przełożyć do garnka i zalać wodą. Ugotować do miękkości, ostudzić.

W międzyczasie dwie pozostałe cebule pokroić drobno i usmażyć na rumiano. Zdjąć z ognia i również ostudzić.

Wszystkie składniki przełożyć do dużej miski i porządnie wymieszać. Następnie partiami kłaść na desce do krojenia i posiekać wszystko ze sobą. Doprawić solą i pieprzem.

Ciasto:

Do miski przełożyć mąkę, sól i oba jajka. Wymieszać. Następnie  stopniowo wlewać wodę i wyrobić na gładkie ciasto. Odstawić na 20 minut. 

Wykonanie:

Ciasto rozwałkować na cienki płat. Wycinać kółka o średnicy 9 cm. Nakładać po łyżce farszu i lepić pierogi. Wrzucać na osolony wrzątek i gotować 2- 3 minuty od wypłynięcia. Podawać z wody lub po odsmażeniu.

Smacznego!




czwartek, 26 sierpnia 2021

Sałatka śledziowa z jajkami i oliwkami

Dzień dobry:)

Dzisiaj pomysł z zupełnie innej beczki, a mianowicie sałatka śledziowa. To w sumie nie d9 końca moja bajka. Bo ja śledzie to tylko w occie;). Ale mieliśmy gości i stwierdziłam, że warto pokusić się o nowy pomysł. I wyszło zaskakująco smacznie. Zapraszam:)




1 opakowanie śledzi w oleju 

3 ogórki konserwowe 

4 jajka ugotowane na twardo 

Garść oliwek zielonych 

1/2 pęczka koperku 

1/2 czerwonej cebuli 

2 łyżki majonezu wegańskiego 

2 łyżki ketchupu 

Sól pieprz do smaku 


Śledzie przełożyć na sito i zostawić na 3-4 godziny. Można również przed przygotowaniem osuszyć dodatkowo ręcznikiem papierowym. 

Pokroić śledzie w średniej wielkości kostkę, przełożyć do miski. Jajka i ogórki pokroić na podobną wielkości. Cebulę pokroić w piórka. Każdą oliwkę przekroić na 2-3 części. Wszystkie składniki wymieszać w misce z koperkiem oraz solą i pieprzem. Do małej miseczki dodać majonez, ketchup i 2 łyżki zalewy z ogórków. Wymieszać i dodać do sałatki, po raz ostatni wymieszać. Wstawić do lodówki na co najmniej 2 godziny. 

Smacznego. 





wtorek, 24 sierpnia 2021

Lekkie łazanki ( z kurczakiem i kolorowym makaronem)

Dzień dobry:)

Macie ochotę na wariacje na temat łazanek? Jeśli tak to dobrze trafiliście. Do ugotowanego  kolorowego makaronu dodałam kapustę i kurczaka i w sumie lekkie danie gotowe. Mam nadzieję że się Wam podoba takie wariactwo;)




200 g kolorowego makaronu 

300 g kapusty kiszonej 

300 g piersi z kurczaka 

1 mała cebula

1/2 łyżeczki papryki słodkiej 

2 łyżki oleju 

2 łyżki sosu sojowego 

1 łyżka sosu teryiaki 

2 liście laurowe 

2 ziela angielskie

2 goździki 

Kapusta pokroić, ale nie za drobno. Przełożyć do garnka, zalać wodą i dodać liście laurowe, goździki i ziele. Ugotować do miękkości. Odcedzić i wyjąć przyprawy. 

Mięso umyć i osuszyć. Pokroić w kostkę średniej wielkości. Przełożyć do miski i dodać paprykę, pieprz i sól. Wymieszać. Zostawić na 30 minut. 

W międzyczasie cebulę pokroić i zeszklić na oleju. Następnie dodać mięso, gdy przestanie być różowe dodać oba sosy oraz 1/2 szklanki wody. Dusić do miękkości. Gdy to nastąpi dodać kapustę i dusić razem jeszcze 5 minut. 

Makaron ugotować według instrukcji  na opakowaniu ,odcedzić. Połączyć z mięsem i kapustą, w razie konieczności doprawić solą i pieprzem .

Smacznego





niedziela, 22 sierpnia 2021

Babka kawowa z borówkami ( bez białego cukru)

Dzień dobry:)

Dzisiaj propozycja dla smakoszy kawy, a konkretnie espresso. Właśnie na bazie espresso upiekłam prostą babkę do kawki. Wzbogaciłam ją o borówki. Ciasto jest proste w przygotowaniu i naprawdę smaczne. Serdecznie polecam:)




200 g mąki 

2 jajka

100 ml espresso 

120 g borówek 

100 g masła ( miękkiego)

85 g erytrolu 

1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia 


Do miski przełożyć masło, dodać erytrol i utrzeć na puszysty krem. Następnie dodawać po 1 jajku za każdym razem ucierając całość. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia. Przesiać połowę do masy, wymieszać. Dodać połowę espresso i ponownie zmiksować. Dodać resztę mąki i espresso ( za każdym razem osobno) i wymieszać do połączenia składników. Dodać borówki i delikatnie przemieszać. Keksówkę wysmarować masłem i oprószyć mąką. Wyłożyć ciasto. Piec w 180 stopniach około 45-55 minut do suchego patyczka. Przed podaniem można oprószyć erytrolem zmielonym na puder. Smacznego. 






sobota, 21 sierpnia 2021

Muffinki z wiśniami i małymi biszkoptami

 Witajcie:)

I urlop dobiegł końca. W poniedziałek wracam do pracy. A dzisiaj wróciłam do pichcenia. Zrobiłam takie muffinki na szybko dla córuś moich. W lodówce chłodzi się też trochę bardziej skomplikowane ciasto;). Do tego zrobiłam jeszcze bigos dla męża. Można więc stwierdzić, że wracam na swoje tory:))) 

Do muffinek dodałam jogurt wiśniowy, bo akurat taki był w lodówce i dzięki niemu muffinki mają ciekawa barwę. Do ciasta dodałam pół na pół cukier i erytrol. Moje dziewczynki nie przepadają za chłodnym posmakiem erytrolu, a dzięki tej sztuczce podaję im mniej cukru;). Zapraszam na przepis. 




250 g mąki 

250 ml jogurtu wiśniowego 

3 łyżki erytrolu 

3 łyżki cukru 

2 łyżeczki proszku do pieczenia 

2 jajka 

120 g masła 

200 g wiśni ( waga bez pestek)+1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej 

Garść małych biszkopcików 


Jogurt wyjąć z lodówki odpowiednio wcześniej, aby nabrało temperatury pokojowej. Masło rozpuścić i przestudzić. 

Do miski wlać jogurt, dodać jajka i wymieszać trzepaczką. Cienkim strumieniem dodawać masło i stale mieszać. Następnie dodać oba rodzaje cukru i dokładnie wymieszać. 

Do osobnej miseczki wsypać mąkę, dodać proszek do pieczenia, wymieszać. Przesiać do mokrych składników i szybko wymieszać. 

Do wiśni dodać mąkę ziemniaczaną i wymieszać. Następnie dodać je do ciasta wraz z biszkopcikami i ostrożnie wymieszać. 

Foremki do muffinek wyłożyć papilotkami i nałożyć po czubatej łyżce ciasta. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec około 25 minut, do suchego patyczka. Wyjąć i ostudzić na kratce. Przed podaniem można oprószyć cukrem pudrem lub zmielonym erytrolem. 

Z podanych składników wyszły mi wyszło mi 15 babeczek. 

Smacznego. 








sobota, 7 sierpnia 2021

Rolada kawowa z borówkami

Dzień doberek!

Przychodzę do Was z pyszną roladą biszkoptową. Coś dla amatorów kawy:) od razu zaznaczam, że do przygotowania biszkopta użyłam pół na pół cukru i erytrolu. Pamiętacie zapewne jak mówiłam Wam jakiś czas temu, że biszkopt do rolady na samym erytrolu nie wyszedł. Myślę, że erytrol jest za mokry i dlatego po zawinięciu w ściereczkę ciasto się rozpadło. Postanowiłam więc spróbować zrobić z mieszanki dwóch cukrów biszkopt i wyszedł bardzo fajnie. A przy tym jest odrobinę mniej kaloryczny niż na samym cukrze. Mam nadzieję że Was zachęciłam do wypróbowania tego pomysłu. Owoce można oczywiście dodać dowolne lub całkowicie pominąć i tak będzie świetnie smakować 🙂

Zostawiam więc Was z przepisem a sama zmykam do auto bo wyjeżdżam na urlop,tak więc do zobaczenia za 2 tygodnie 😀😀😀😀😀 ( rolada była upieczona tydzień temu 😉).



Biszkopt:

4 jajka rozm.M 

4 łyżki mąki 

4 łyżki erytrolu 

4 łyżki cukru 

1 łyżka kawy rozpuszczalnej 

1 łyżeczka proszku do pieczenia 

Krem kawowy:

200 ml śmietany 30%

100 g serka homogenizowanego naturalnego 

2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej 

1 śmietan-fox

1 łyżka erytrolu 

Garść borówek 

Dekoracja:

Owoce

Czekolada 


Biszkopt:

W miseczce wymieszać cukier z erytrolem. Białka oddzielić od żółtek. Do białek dodać szczyptę soli i ubić na sztywną pianę.  Dodawać po łyżce mieszanki cukrów i stale ubijać. Następnie dodać po 1 żółtku. Na koniec dodać przesianą mąkę z kawą i proszkiem i wymieszać do połączenia składników. Blachę 29*33 cm wyłożyć papierem do pieczenia i wyłożyć ciasto. Wyrównać. Piec w 180 stopniach około 10 minut. Wyjąć, przełożyć na czystą ściereczkę i zdjąć papier. Zrolować razem ze ściereczką i zostawić do ostygnięcia. 

Krem:

Śmietanę ubić na sztywno z erytrolem, kawą i zagęstnikiem. Dodać serek i dokończyć ubijanie. 

Wykonanie:

Biszkopt rozwinąć, usunąć ściereczkę. Rozsmarować krem ( 2 łyżki zostawić do dekoracji),ułożyć borówki i zrolować ponownie. Wstawić do 2 godziny,a najlepiej na całą noc. Przed podaniem posmarować resztą kremu, udekorować owocami i czekoladą. Smacznego. 






czwartek, 5 sierpnia 2021

Drożdżówki z czereśniami

 Dzień dobry:)

Sezon na czereśnietak krótko trwa  więc trzeba wykorzystać go na maxa! Ja tym razem przygotowałam drożdżówki z ich dodatkiem. Wyszły puchate, treściwe i naprawdę smaczne. Zapraszam:)




Ciasto:

500 g mąki typ 650

2 jajka 

40 g cukru 

1 opakowania drożdży instant 

80 g miękkiego masła

Ok. 150 ml mleka 

Szczypta soli 

Kruszonka:

20 g masła 

20 g mąki 

20 g erytrolu 

Dodatkowo:

200 g czereśni bez pestek 

1 czubata łyżka erytrolu 

1 łyżeczka mąki ziemniaczanej +1 łyżka wody 


Ciasto:

Do miski przełożyć mąkę, drożdże, cukier i sól.  Wymieszać. Dodać jajka i znowu wymieszać. Wlać letnie mleko i wyrabiać ciasto. Po 2 minutach dodać miękkie masło i wyrabiać ciasto 10 minut. Odłożyć do miski, zakryć folią spożywczą i zostawić na około godzinę do wyrośnięcia. 

Czereśnie:

Umyte,osuszone i pozbawione pestek czereśnie przełożyć do rondelka. Dodać 1/4 szklanki wody, erytrol i zagotować. Po 2 minutach gotowania dodać mąkę ziemniaczaną ( wcześniej wymieszać ją z wodą). Stale mieszając gotować jeszcze minutę. Zdjąć z ognia i ostudzić. 

Kruszonka:

Do miski wsypać mąkę, dodać erytrol,masło i migdały. Rozetrzeć wszystko w palcach. 

Wykonanie:

Wyrośnięte ciasto ponownie lekko wyrobić. Podzielić ciasto na 8 porcji. Każdą porcję podzielić uformować w kulę, którą lekko rozplaszczyc. Dno płaskiej szklanki oprószyć mąką i zrobić zagłębienie w cieście, do którego włożyć czereśnie. Posypać kruszonką i odłożyć na 15 minut. 
Piekarnik rozgrzać do 180 stopni i piec około 20 minut. Wyjąć i ostudzić na kratce. Smacznego. 



wtorek, 3 sierpnia 2021

Pasta do chleba 5-składnikowa

Dzień dobry:)

Ostatnio był przepis na domowe pieczywo, więc dzisiaj zapraszam na przepis na " coś " do chleba. Prosta w wykonaniu, nie wymagająca wielu składników pasta do chleba. Wyszła tak znakomita, że musiałam się powstrzymać żeby całej nie zjeść na raz 😉 to chyba Was zaciekawiłam, zapraszam. 




270 g fety półtłustej 

1 cukinia-250 g 

2 cebulki dymki ze szczypiorem 

1 duża garść oliwek 

1/3 pęczka natki pietruszki 

2 łyżki oleju rzepakowego 

Pieprz 


Cukinię umyć i pokroić w drobną kosteczkę. Dymkę również posiekać. Na patelni rozgrzać olej i wrzucić cebulkę. Po minucie dodać cukinię. Dusić do miękkości. Zdjąć z ognia i lekko ostudzić. 

Do miski przełożyć fetę, dodać cukinię i całość rozetrzeć widelcem lub tłuczkiem do ziemniaków. Dodać drobno pokrojone oliwki i posiekaną natkę. Doprawić solą i całość wymieszać. Wstawić do lodówki na około godzinę. 

Smacznego. 





niedziela, 1 sierpnia 2021

Bułki w stylu zero waste ( z ziemniakami)

Witajcie witajcie:)

Bardzo lubię niedzielę. Na wszystko więcej czasu i jakoś tak mniej się człowiek śpieszy. To jest dobry czas na przygotowanie domowego pieczywa. Zwłaszcza gdy zostało trochę ziemniaków z poprzedniego obiadu i nie wiadomo do czego je wykorzystać. To ja proponuję do bułek. Dzięki nim bułki dłużej są wilgotne. Zapraszam:)




315 g ugotowanych ziemniaków 

300 g mąki typ 750

220 g mąki  

1,5 łyżeczki soli

1 łyżeczka cukru 

20 g siemnienia lnianego 

2 opakowania drożdży instant 

Ok. 200 ml letniej wody 


Siemię przesypać do miseczki i zalać wodą,zostawić na 30 minut. Następnie przecedzić przez sitko. 

Ziemniaki wymieszać z wodą i porządnie rozetrzeć tłuczkiem do ziemniaków. Jeśli ziemniaki były wcześniej w lodówce należy je lekko podgrzać. 

Do dużej miski przesypać obie mąki,dodać sól, cukier i drożdże. Wymieszać.  Dodać ziemniaki i wyrabiać ciasto. Po około 2 minutach dodać siemię i zagniatać całość jeszcze około 7 minut. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. 

Gdy to nastąpi ciasto odgazować i podzielić na 10 porcji. Z każdej " ukulać " bułeczkę.  Zostawić na kolejne 20 minut.  W międzyczasie piekarnik rozgrzać do 180 i piec bułki około 18-22 minuty, w zależności od możliwości piekarnika. Wyjąć i ostudzić na kratce. 

10 sztuk po około 212 kcal jedna.