niedziela, 15 września 2024

Mięsno - warzywne cygara z frytkownicy beztłuszczowej

Dzień dobry 🙂 

Dziś prosty, szybki i smakowity pomysł na kotlety mielone w lżejszej wersji. Bo oprócz dodania warzyw do masy mięsnej,to upiekłam je w frytkownicy zamiast usmażyć. I można zajadać bez wyrzutów sumienia. Składniki podane na dwie nieduże porcję, ale spokojnie można zwiększyć ich ilość i zrzucić obiad dla większej liczby osób.To co skusicie się? Serdecznie polecam 🙂 




80 g mięsa mielonego z szynki wieprzowej 

100 g cukinii 

2 gałązki koperku 

1/4 papryczki ostrej 

4 malutkie korniszony 

Sól pieprz do smaku 

1/2 łyżeczki bułki tartej 



Do miseczki przełożyć mięso. Umytą cukinię zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Odcisnąć z nadmiaru soku i dodać do mięsa. 

Koperek i papryczkę drobniutko posiekać i dodać do miski. Dodać przyprawy i dokładnie wymieszać aż masa będzie kleista.

Masę mięsną podzielcie na dwie części. Każdą uformować w placek ułożyć po dwa korniszony i zrolować/ uformować w cygaro. Oprószyć z każdej strony bułką tartą i ułożyć na papierowym spodzie i wstawić do frytkownicy beztłuszczowej na 18-20 minut. Wyjąć i podawać od razu. Smacznego.








piątek, 13 września 2024

Chleb pszenno - kukurydziany

Dzień dobry 🙂 

Macie jakieś kulinarne plany na weekend? Ja póki co nie, ale wiele dań i deserów rodzi się u mnie spontanicznie 😉 Jednakże dziś dzielę się z Wami pomysłem, który wcześniej zaplanowałem aby przygotować. Przede wszystkim chciałam wykorzystać mąkę, której termin nieubłaganie zbliżał się ku końcowi, a po drugie chciałam przekonać się jak będzie smakował i wyglądał chleb w dwóch kolorach. I muszę przyznać, że  bardzo mi się podoba ten chlebek. Im dalej kroiłam na kromki tym większą spiralę było widać,jak w roladzie. Sam jest dość mocny, mąka kukurydziana ma specyficzny smak i aromat. Ale dziewczyny i mąż zjedli na śniadanie, więc myślę że nie było źle. Muszę jednak nadmienić że chleb jest zbity i ciężki,a nie puszysty. Serdecznie zapraszam na przepis i udanego weekendu życzę 😘 





 

Ciasto kukurydziane:

265 g mąki kukurydzianej 

85 g mąki pszennej typ 680

1 opakowanie drożdży instant 

1 łyżeczka soli 

250 ml wody 

Ciasto pszenne:

350 g mąki pszennej typ 680

1 opakowanie drożdży instant 

1 łyżeczka soli 

200 ml wody 


Ciasto kukurydziane:

Do miski przełożyć oba rodzaje mąki. Dodać drożdże, wymieszać. Wsypać sól i ponownie wymieszać. Następnie stopniowo dodawać wode i wyrabiać ciasto. Bardzo szybko się połączy. Przełożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić na godzinę.

Ciasto pszenne:

Do miski przełożyć mąkę, dodać drożdże i wymieszać. Dodać sól i ponownie wymieszać. Stopniowo dodawać wode i wyrabiać ciasto aż będzie gładkie i będzie odchodzić od dłoni. Przełożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić na godzinę.

Formowanie:

Ciasto pszenne rozciągnąć rękami na prostokąt, wielkość taka na jaką pozwoli ciasto bez przerwania. Na to ciasto nałożyć kukurydziane i dopasować kształt.


Następnie zrolować wzdłuż dłuższego boku ( jak roladę biszkoptową).


Następnie boki dobrze " przyszczypnąć" aby chleb się nie rozpadł i końce zawinąć pod spód i dobrze docisnąć.


Następnie ulicy ciasto na dużej ściereczce podwinięciem na spód i zebrać boki materiału, luźno spiąć. Najlepiej klamrami biurowymi.



Wstawić do lodówki na całą noc. Kolejnego dnia wyjąć z lodówki na około pół godziny przed pieczeniem,aby ciasto trochę się ogrzało. Zrobić kilka nacięć.

Piekarnik rozgrzać do 200 st , piekarnik góra dół i piec 35-40 minut. Wyjąć i ostudzić na kratce. Smacznego.









czwartek, 12 września 2024

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Dzień dobry 🙂 

Dziś zabieram Was na wycieczkę po Zamku w Darłowie. Zaplanowałam tą wycieczek jeszcze będąc w domu. Jest to ciekawa odskocznia od plażowania i zajadania się lodami 😉

Z tego co wyczytałam jest to jedyny nadmorski gotycki zbudowany na planie zbliżonym do kwadratu. Do tego wieża o wysokości 24 metrów.

Budowę zamku rozpoczęto za panowania Bogusława V w 1352 roku. W latach 1449-1459 zamek został przebudowany, aby wzmocnić jego funkcję obronne. Przebudowy dokonania na zlecenie Księcia Eryka Pomorskiego, który był ponoć nie lada rozrabiaką i w pewnym momencie swojego życia był piratem i budził postrach na bałtyckich wodach 😉



Poniżej zdjęcia zamku na zewnątrz, musiała robić zdjęcia w kawałkach bo na tyle pozwolił telefon. Zaczynam na poważnie rozważać opcje kupienia " prawdziwego aparatu"















A tutaj cały zamek ( widok z mostku nad rzeką Wieprzą)




Wnętrza zamku są pięknie zachowane i wiele ciekawych eksponatów jest w nich zgromadzonych 










Ta gofrownica oczywiście najbardziej mnie zaciekawiła 😉






































Wejście na wieżę bo bardzo wąskich schodach, niestety zapomniałam je policzyć 😏


Wnętrze wieży 










I widok z góry 
















Podsumowując jeśli będziecie mieć możliwość to zajrzyjcie do tego zamku. Naprawdę warto bo odwiedzić. My byliśmy już drugi raz, poprzednio było to 5 lat temu i jestem nim niezmiennie zachwycona 🤩