poniedziałek, 29 listopada 2021

Granola grubo mielona

Dzień dobry:)

Mam pytanko- lubicie granolę? Ja bardzo. Oczywiście mówię, o domowej granoli. Faktem jest,że nabrałam tej mądrości z wiekiem 😉 raz kupiłam granolę " sklepową ", ale mi nie przypadła do gustu.  Popróbowałam różnych kombinacji, aż trafiłam na swoją ulubioną. Aż otrzymała w prezencie książkę Jamiego Oliviera i to odmieniło moją granolę ( a tak na marginesie uwielbiam Jamiego,Jego książki, programy. Mąż jak nie wie  co kupić mi na urodziny, jedzie do księgarni po książkę Jamiego i wie,że będę bardzo zadowolona z prezentu). Ale wracajmy do przepisu. Granolę robi się łatwo i długo się przechowuje. Nawet pół roku bez uszczerbku na smaku i jakości. Może stanowić bazę nie tylko do jogurtu. Ja zrobiłam przynajmniej dwa przepisy z jej udziałem, wkrótce się podzielę z Wami:)





25 g maku

55 g słonecznika łuskanego 

20 g siemnienia lnianego

60 g orzechów włoskich łuskanych

50 g suszonej żurawiny 

500 g płatków owsianych 

100 g płatków żytnich 

30 g kakao

1 czubata łyżka świeżo mielonej kawy 


W dużej misce wymieszać składniki z wyjątkiem kakao i kawy. Przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w 180 stopniach przez 15 minut. Wyjąć i ostudzić. Partiami mielić w pojemniku blendera z ostrzami. Grubość mielenia zależy od naszych upodobań. Zmieloną granolę wymieszać z kakao i kawą. Przesypać do szczelnie zamkniętego słoika. 

100 g około 476 kcal.




sobota, 27 listopada 2021

Orzechowa rolada ze śmiataną i mandarynkami

Witajcie, witajcie:)

I jak mija Wam weekend? Ja wreszcie czuję się lepiej, więc popełniłam pyszne i proste ciasto. Roladę orzechową. Sprawdzi się na wiele okazji. Z całą pewnością na święta. Uważam,że rolada to bardzo dekoracyjne ciasto. Bardzo lubię je piec, tym bardziej, ze to ulubione ciasto mojego męża:)

Ja zrobiłam roladę z samego rana i już po obiedzie do kawki było pyszne ciasto. Oczywiście najlepiej smakuje kolejnego dnia,  gdy biszkopt zmięknie, ale na " świeżo" też daje radę 😉

Miłej niedzieli😀



Biszkopt orzechowy:

120 g orzechów włoskich łuskanych 

5 jajek rozm. M

5 łyżek drobnego cukru 

5 łyżek erytrolu 

5 łyżek mąki

1 łyżeczka proszku do pieczenia 

Masa śmietanowa:

330 ml śmietany 30%

2 łyżki erytrolu 

Skórka otarta z 1 mandarynki 

Dodatkowo:

2 mandarynki 

2 łyżki orzechów włoskich łuskanych 

1 łyżka czekoladowych gwiazdek- opcjonalnie 


Biszkopt:

Orzechy zmielić w blenderze ,w pojemniku z ostrzami. Odłożyć na bok. Oba cukry wymieszać i również odłożyć na bok. 

Białka oddzielić od żółtek. Do białek dodać szczyptę soli i ubić na puszystą pianę. Stopniowo dodawać mieszankę cukrów i ubić na sztywno. Dodawać po 1 żółtku i mieszać mniejszych obrotach miksera. 

W małej miseczce wymieszać mąkę z proszkiem I przesiać do masy jajecznej. Dodać zmielone orzechy I delikatnie wymieszać. 

Blachę o wymiarach 29*33 cm wyłożyć papierem do pieczenia i przełożyć ciasto. Wyrównać. Piec w 180 st około 10-12 minut. 

Wyjąć z piekarnika, przełożyłysmy na czystą ściereczkę. Zdjąć papier i zrolować biszkopt. Zostawić do ostygnięcia.

Masa śmietanowa:

Zimną kremówkę ubić na sztywno z erytrolem. Dodać otartą skórkę z mandarynki i wymieszać. 

Wykonanie:

Biszkopt rozwinąć i rozsmarować masę ( 2-3 łyżki odłożyć na później). Ułożyć 2 rzędy cząstek mandarynki i ponownie zrolować biszkopt. Owinąć w ściereczkę i wstawić do lodówki na 2 godziny. 

Po tym czasie uwolni ciasto ze ściereczki, posmarować pozostałą śmietaną. Orzechy grubo posiekać i obsypać roladę. Można dodać czekoladowe gwiazdki. Smacznego. 






czwartek, 25 listopada 2021

Bardzo orzechowe ciastka

Dzień dobry:)

Dzisiaj zapraszam Was na kolejną propozycję do czego wykorzystać orzechy. Ja przygotowałam takie oto ciacha. Moje córcie były zachwycone, co rusz otwierały pudełko na ciastka. Takie ciasteczka sprawdzą się na każdą okazję. Robi się je niezwykle szybko, z całą pewnością trzeba je przygotować z dziećmi;) będą piękną ozdobą świątecznego stołu. A może przygotujecie na szkolne świąteczne kiermasze, które pewnie nie długo będą się odbywać?!

Udanego dnia, ja już czuje się lepiej. W poniedziałek trzeba wracać do pracy, więc najwyższa pora wracać do zdrowia 😄


150 g orzechów włoskich (łuskanych)

250 g mąki 

4 łyżki erytrolu 

3 łyżki drobnego cukru 

2 jajka 

1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia 

100 g masła

Orzechy do dekoracji 


Orzechy zmielić. Przesypać do miski, dodać oba cukry I proszek do pieczenia. Wymieszać. Dodać jajka i kawałki masła i szybko posiekać. Następnie szybko wyrobić  na jednolite ciasto ( można też wszystkie składniki zmiksować w malakserze i potem szybko zagnieść na jednolite ciasto).

Z ciasta brać porcję po 45 gram i formować kuleczki. Układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, zostawić duże odstępy. 

Kuleczkę rozpłaszczyć szpatułka. Na środku każdego ciastka wcisnąć po 2-3 kawałki orzechów. 

Piec w 160 st z termoobiegiem około 15-18 minut, do ładnego zrumienienia. Wyjąć i ostudzić na kratce. 

Smacznego. 






środa, 24 listopada 2021

Sałatka porowa z kukurydzą i czarnymi oliwkaki

Dzień dobry:)

Zapraszam dzisiaj na prostą i szybką sałatkę z pora,kukurydzy i jajek. Jak zwykle najdłużej trwa przygotowanie jajek, gotowanie, studzenie itd...ale w tym czasie możecie przygotować pozostałe składniki, więc czas oczekiwania zdecydowanie się skróci. Sałatka najlepiej smakuje bo delikatnym " przegryzieniu" w lodówce, ale gdy nie ma czasu na ten proces to też będzie dobrze. Zapraszam Was;) udanego dzionkiem, ja powoli dochodzę do siebie:)))




120 g pora 

4 jajka

15 czarnych oliwek

2 ogórki konserwowe

1 mała puszka kukurydzy-150 g

Sól pieprz do smaku 

2 łyżki majonezu o obniżonej zawartości tłuszczu 


Jajka ugotować na twardo. Ostudzić i obrać. Pokroić w małą kostkę. 

Por umyć, osuszyć i pokroić w krążki. Dodać do jajek. 

Oliwki i ogórki odsączyć na papierowym ręczniku. Oliwki pokroić na ćwiartki, a ogórki w małą kostkę. Dodać do miski. 

Kukurydzę odsączyć, ale nie zupełnie. Dodać majonez i wymieszać. 

Przełożyć do miski z resztą sałatki, doprawić do smaku i wymieszać. Wstawić do lodówki aby się przegryzła. Smacznego:)





poniedziałek, 22 listopada 2021

Ciastka imbirowe ( z kandyzowanym imbirem)

Dzień dobry:)

Chociaż szczerze mówiąc dla mnie średnio dobry...od czwartku mnie coś połamało...rwa kulszowa czy inne lumbago...I wszystkie moje plany weekendowe legły w gruzach bo nie do końca jestem mobilna 😉miałam trochę pokucharzyć,ale nic z tego nie wyszło...dobrze,że mam zapas zapisanych przepisów i mogę się z Wami czymś podzielić. 

Jakiś czas temu, odległym nawet kupiłam kandyzowane imbir. Miał być do herbatki, ale jakoś to nie wyszło...I gdy 2 tygodnie temu szukałam po szafkach inspiracji na ciasteczka, wpadła mi właśnie paczka z tym imbirem i "tadam" wyszły rewelacja ciastka! Moje córcie nogami przebierały, żeby je drapnąć, ale jak zwykle musiały wytrzymać aż matka zrobi sesję fotograficzną 😂 

Wy jednak nie czekajcie i zabierajcie się do roboty,naprawdę warto. Można oczywiście zrobić inne bardziej świąteczne kształty i będzie jeszcze większe Wow! Zapraszam:)))




40 g kandyzowanego imbiru 

240 g mąki orkiszowej 

2 jajka 

4 łyżki erytrolu 

2 łyżki cukru 

100 g masła 

1 łyżeczka proszku do pieczenia 

Polewa:

100 g gorzkiej czekolady 

100 ml śmietany 30%


Do malaksera lub pojemnika blendera z ostrzami przełożyć imbir i zmielić. Dodać mąkę, oba cukry i proszek do pieczenia. Znów zmiksować. Dodawać po 1 jajku, za każdym razem miksując. 

Następnie dodawać po kawałku masło i znowu zmiksować. Gdy miksowanie jest utrudnione wyłożyć masę na blat i zagnieść na gładkie ciasto. Owinąć folią spożywczą i włożyć do zamrażarki na godzinę. 

Po tym czasie rozwałkować na grubość 5-7 mm i wycinać dowolne kształty ( lekko podsycać ciasto mąką). Układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. 

Piec w 150 st z termoobiegiem około 10-12 minut. Wyjąć i ostudzić na kratce. 

Polewa:

Do rondelka przelać śmietanę i doprowadzić do wrzenia. Zdjąć z ognia i zalać nią połamaną czekoladę i zostawić na 2-3 minuty. Po tym czasie dokładnie wymieszać i zostawić do lekkiego zagęstnienia. Zanurzać ciastka do połowy i zostawić do stężenia, smacznego  







niedziela, 21 listopada 2021

Proste cytrusowe pałki drobiowe

 Dzień dobry w niedzielę:)

Zapraszam na obiad , który sam się robi. Wystarczy wieczorem zalać mięso marynatą, potem kolejnego dnia do piekarnika i pyszności lądują na stole. Idealna propozycja dla małych i dużych łasuchów 😉






10 pałek drobiowych

1/2 szklanki soku pomarańczowego

2 mandarynki

2 łyżki oliwy z oliwek 

1 łyżeczka soli

1 łyżeczka mielonego imbiru

1,5 łyżeczki czosnku granulowanego 


Do sporej miski wlać sok pomarańczowy. Dodać wyciśnięty sok z 1 mandarynki. Wlać oliwę I wymieszać. Dodać wszystkie przyprawy i dokładnie wymieszać. Włożyć pałki i dokładnie obtoczyć je w marynacie. Wstawić do lodówki na 12 godzin. 

Kolejnego dnia wyjąć mięso z lodówki na 2 godziny przed pieczeniem. Ułożyć w formie do pieczenia i wlać zalewę. Drugą mandarynkę przekroić na pół i włożyć do mięsa . Piec w 200 st z termoobiegiem 45-50 minut. Smacznego. 






sobota, 20 listopada 2021

Paszteciki do barszczu last-minute

Dzień dobry:)

Święta to czas wielu przygotowań i czasem jest tak,że tego czasu nam brakuje albo zwyczajnie zapomnieliśmy, że jeszcze trzeba było coś przygotować. Paszteciki do barszczu to z pewnością jeden z ważniejszych dodatków na świątecznym stole  ,ale również ciut zajmujący czas...dlatego mam dla Was przepis idealny- paszteciki z ciasta francuskiego. Ja swój farsz przygotowywałam od początku do końca do tego przepisu, ale przed samą Wigilią na pewno skorzystałabym z przygotowanej wcześniej kapusty z grzybami ( warto by ją tylko trochę posiekać) i włożyć do ciasta i zapiec. Prawda, że prosto i szybko? Dlatego nie dajmy się stresowi przedświątecznemu, bądźmy kreatywni ,a mówiąc wprost troszkę sobie ułatwmy. Będzie z pewnością pysznie i rodzinne,a o to przecież chodzi 🙂



2 opakowania ciasta francuskiego 

400 g kapusty kiszonej

250 g pieczarek

1 cebula 

2 łyżki oleju 

Sól, pieprz do smaku 

1 jajko


Kapustę drobno posiekać i przełożyć do garnka i zalać wodą w takie ilości, aby kapustą była przykryta. Ugotować do miękkości. Odcedzić. 

Cebulę posiekać i zeszklić na oleju. W międzyczasie pieczarki zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Dodać do cebuli i dusić,aż płyn odparuje. Następnie dodać kapustę i przyprawy. Dusić całość około 5 minut i zostawić do całkowitego ostygnięcia. 

Ciasto pokroić na prostokąty średniej wielkości, na jednej połowie ułożyć farsz i zlepić drugą częścią ciasta. Dokładnie docisnąć. Z reszty ciasta wykroić foremką w kształcie choinki dekoracje i układać na wierzchu każdego pasztecika. Roztrzepanym jajkiem posmarować każdy pasztecik. 

Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st i piec około 20-22 minut, do ładnego zrumnienienia. Smacznego. 








czwartek, 18 listopada 2021

Drożdżowe rogaliki orzechowe z dżemem

Dzień dobry:)

Zostałam ostatnio obdarowana ogromną ilością orzechów włoskich. Oprócz tego,że podjadamy je jako zdrową przekąskę to przygotowałam jeszcze takie rogaliki.  Jakoś bardzo rzadko piekę rogaliki, ale gdy zobaczyłam te orzechy,od razu wiedziałam, że będą rogaliki. Tym bardziej, że córcia jechała na wycieczkę klasową w " plener" i chciałam, żeby miała przekąskę, którą łatwo obsługiwać. Rogaliki są dobre na każdą okazję- do szkoły, pracy, podwieczorek czy świąteczny stół. Zapraszam,może i Wy się zainspirujecie:)




Zaczyn:

100 ml mleka

2 opakowania drożdży instant 

1 łyżka cukru 

2 łyżki mąki 

Ciasto właściwe:

600 g mąki 

100 g orzechów włoskich 

2 łyżki cukru 

3 łyżki erytrolu 

3 żółtka

200 ml mleka 

Szczypta soli

50 g masła orzechowego 

90 g miękkiego masła

Dodatkowo:

1 mały słoik dżemu z dzikiej róży 

1 jajko

Cukier puder do oprószenia 


Zaczyn:

Do letniego mleka wsypać drożdże i wymieszać. Dodać mąkę i cukier i znów wymieszać,na pastę. Przykryć ściereczką i zostawić na 15-20 minut do wyrośnięcia. 

Ciasto właściwe:

Do dużej miski wsypać mąkę, dodać odrobinę soli oraz oba cukry. Wrzucić zmielone orzechy i wymieszać. Dodać żółtka, wyrośnięty zaczyn oraz masło orzechowe i zacząć wyrabiać ciasto. Stopniowo dodawać letnie mleko i wyrabiać ciasto przez 5 minut. Zwykle masło pokroić na 5 porcji i dodawać po 1 do ciasta. Po każdym dodaniu masła wyrabiać masę przez minutę. Przykryć ciasto i zostawić na 1,5 godziny. 

Po tym czasie krótko jeszcze raz wyrobić i uformować kulę. Podzielić ją na 4 części. Każdą z części rozwałkować w cienki okrągły płat. Podzielić go na 4 części . Każdą część przekroić na pół I wten sposób otrzymamy 8,a właściwie 32 trójkąty. 

Na każdy trójkąt położyć niepełną łyżeczkę dżemu i lekko rozsmarować. Zwijać rogalik od podstawy trójkąta ku wierzchołkowi. Układać rogaliki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Posmarować roztrzepanym jajkiem i zostawić do wyrośnięcia na około 25-30 minut. 

Piekarnik nagrzać do 180 st z termoobiegiem I piec rogaliki około 22-25 minut, do ładnego zrumnienienia. Wyjać ,ostudzić na kratce. Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem. Smacznego. 






wtorek, 16 listopada 2021

Chleb z kaszą jaglaną i otrębami

Dzień dobry:)

Dzisiaj chlebek na bogato. Dzięki dodaniu kaszy jaglanej chleb długo zachowuje wilgotność. Ja swój jadłam przez tydzień i każdego dnia był  smaczny, bez odświeżania. Zachęcieni? Zapraszam dalej:)





100 g kaszy jaglanej- waga suchego produktu 

150 g mąki razowej pszennej 

80 g mąki razowej żytniej 

400 g mąki typ 750

30 g otrąb pszennych 

40 g drożdży

1,5 łyżeczki soli 

350 ml letniej wody 


Kaszę wsypać do rondelka, prażyć. Gdy zacznie pachnieć przełożyć kaszę na sito i przelać wrzątkiem. Ponownie do rondelka przełożyć kaszę i zalać 250 ml wody i ugotować kaszę do miękkości. Odcedzić I ostudzić. 

Do miseczki wlać 100 ml letniej wody, dodać drożdże i rozpuścić je. Dodać 100 g mąki pszennej i wymieszać. Zostawić do wyrośnięcia.

Do dużej miski wsypać wszystkie mąki, dodać otręby I sól. Dodać kaszę i wymieszać. Dodać zakwas i 250 ml wody i wyrobić ciasto. Wystarczy 5 minut wyrabiać. 

Przykryć folią spożywczą i zostawić do wyrośnięcia. W zależności od temperatury otoczenia potrwa to 1-1,5 godziny. 

Po tym czasie wyłożyć ciasto do dwóch keksówek- mniejszej i większej. Zostawić na kolejne 30 minut do wyrośnięcia. 

Piekarnik rozgrzać do 180 z termoobiegiem i piec około 50 minut. Wyjąć i ostudzić na kratce. Smacznego. 






poniedziałek, 15 listopada 2021

Prosta pasta porosołowa z kuskusem

 Witajcie w nowym tygodniu:)

U Was też co niedzielę jest rosół? U mnie praktycznie tak. Jedynie gdy mąż ma dyżur w niedzielę,to rosół jest w sobotę. Jednakże rosół jest w każdy weekend. I powstaje pytanie co zrobić z warzywami z rosołu, bo jak zdążyliście mnie już poznać to wiecie, że nie lubię marnować jedzenia. Najczęściej z tych warzyw robię sałatkę jarzynową, ale od czasu do czasu lubię zrobić coś innego. I tak powstała ta pasta. Chwila roboty i pyszna pasta gotowa. Zapraszam:)





150 g ugotowanej marchewki 

140 g ugotowanej pietruszki 

50 g ogórka kiszonego 

100 g kuskus

70 g koncentratu pomidorowego 

50 g słodkiego sosu chili 

Sól pieprz do smaku 


Kuskus przełożyć do miski. Wlać wrzątku powyżej 1 cm warstwy kaszki. Zostawić na 10 minut do napęcznienia ( pod przykryciem). Zdjąć pokrywkę, ostudzić kaszkę. 

Do pojemnika blendera przełożyć warzywa i zmiksować na gładko. Dodać kuskus, przyprawy, sos i koncentrat. Wymieszać. odłożyć do lodówki na co najmniej godzinę. 

Smacznego. 

100 g to 92 kcal. 




niedziela, 14 listopada 2021

Puszyste muffinki piernikowe

Witajcie, Witajcie 🙂🙂🙂

Ja zaczynam odliczanie do świąt,zostało ciut ponad 6 tygodni .Myślę, więc że to najwyższa pora na rozpoczęcie testowania przepisów na tą okazję . Święta Bożego Narodzenia uwielbiam od zawsze, a odkąd na świecie pojawiły się moje córcie to jeszcze bardziej. Dlatego pierwszy przepis na tegoroczne wypieki świąteczne jest ukłanem w ich stronę i będą to muffinki piernikowe. Muffinki to chyba ulubione " ciacha " moich córek i dlatego powstała wersja świąteczna. I pewnie inne świąteczne muffinki też powstaną 😉




300 g mąki 

30 g kakao 

95 g drobnego cukru 

75 g erytrolu 

2 łyżeczki proszku do pieczenia 

1 łyżeczka cynamonu 

Po 1/2 łyżeczki mielonego anyżu, gałki muszkatołowej i goździków

130 g dżemu z czarnej porzeczki 

3 jajka

120 ml mleka 

120 ml oleju 

Polewa:
150 g śmietany 30%

100 g gorzkiej czekolady 

40 g mlecznej czekolady 

Kolorowa posypka- opcjonalnie 


Do miski przesiać mąkę, dodać kakao i wszystkie przyprawy, wymieszać. 

Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę, następnie stopniowo dodawać mieszankę cukrów. I ubijać nadal. Dodać po 1 żółtku. Następnie cienkim strumieniem wlewać olej I cały czas miksować. W kolejnym kroku na przemian dodawać mleko i sypkie składniki i mieszać. Na koniec dodać dżem i wymieszać łyżką. 

Foremki do muffinek wyłożyć papilotkami I nałożyć po łyżce ciasta. Piec w 180 st około 20-22 minuty do suchego patyczka. Wyjąć I ostudzić na kratce. 

Polewa: 
Śmietanę doprowadzić do wrzenia. W międzyczasie obie czekolady połamać i przełożyć do miseczki. Zalać śmietanką i zostawić na 2 minuty. Następnie dokładnie wymieszać do rozpuszczenia czekolady. Zostawić do ostygnięcia. Każdą babeczkę polać polewą i posypać cukiereczkami. Zostawić do zastygnięcia. Przed podaniem warto babeczki włożyć do dodatkowej papilotki, ponieważ mogą być przybrudzone od polewy. Smacznego. 










sobota, 13 listopada 2021

Zielony koktajl z roszponki i kiwi

 Dzień dobry:)

Jesień to czas gdy zdecydowanie brakuje nam kolorowych i świeżych owoców. I musimy jakoś sobie radzić. I koktajl jest świetnym lekiem na ten stan. Ja dzisiaj proponuję roszponkę z kiwi. Pysznie i zdrowo;)



3 garści roszponki

2 krwi

1 łyżka listków mięty 

100 ml mleka 

190 g jogurtu naturalnego 

2 łyżeczki miodu 


Umytą roszponkę zamrozić. Następnie przełożyć do pojemnika blendera, dodać listki świeżej mięty oraz pokrojone kiwi. Zmiksować. Dodać zimne mleko I jogurt, ponownie zmiksować. Na koniec dodać miód i po raz ostatni zmiksować. Podawać od razu. Smacznego. 






czwartek, 11 listopada 2021

Kurczak a'la wellington

Witajcie:)

Dzisiaj ważny dzień w naszej historii i dlatego należy ten dzień pięknie celebrować. Od zawsze chciałam spróbować pieczeni w stylu wellington. Ale moja rodzinka przede wszystkim lubi drób i postanowiłam przerobić przepis na swoją wersję. I wyszło naprawdę świetnie. Jest to idealne danie świąteczne. Nie tylko na dzisiejsze święto, ale na każde. Taka wersja jest też znacznie tańsza niż tradycyjna, a myślę, że to też nie jest bez znaczenia...serdecznie zapraszam:)




2 piersi z kurczaka 

6 pieczarek 

12 plastrów polędwicy sopockiej 

1 cebula

1 łyżka bułki tartej 

Sól, pieprz do smaku 

Czosnek granulowanego

1 opakowanie ciasta francuskiego 

1 jajko

3 łyżki oleju 



Mięso umyć, osuszyć. Przyprawić solą, pieprzem i czosnkiem. Zostawić na 30 minut. 

W międzyczasie pieczarki zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Cebulę drobno posiekać i zeszklić na łyżce oleju. Dodać pieczarki i dusić około 5 minut. Oprószyć solą i dusić jeszcze 2 minuty. Zdjąć z ognia i ostudzić. Dodać bułkę tartą i wymieszać. 

Mięso obsmażyć ze wszystkich stron na mocno rozgrzanym oleju. Zdjąć z ognia i ostudzić. 

Na folii spożywczej ułożyć po 6 plastrów polędwicy, na której rozsmarować pieczarki. Położyć pierś z kurczaka i zrolować. Wstawić do lodówki na 30 minut. Po tym czasie ciasto przekroić na pół I ułożyć mięso( wyjąćz folii), zamknąć pakiecik. Dokład zlepić. Z nadmiaru ciasta zrobić ozdobną kratkę na wierzchu. Dokładnie posmarować roztrzepanym jajkiem. 

Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 z termoobiegiem i piec 40 minut. Smacznego. 








wtorek, 9 listopada 2021

Kakaowe naleśniki z galaretką z cukinii

Dzień dobry:)

Macie ochotę na naleśniczki? Ja dzisiaj proponuję naleśniki z nieco innym farszem. Jakiś czas temu przypomiałam sobie o pomyśle na galaretkę/ dżem z cukinii i tak sobie pomyślałam, że może to dobry pomysł na nadzienie do naleśników. I wiecie to naprawdę super pomysł na nadzienie. Może I Wy się skusicie? Serdecznie zapraszam i polecam:)




Galaretka z cukinii:

1 mała cukinia- 270 g 

1 galaretka cytrynowa bez cukru 

30 g miodu 

Naleśniki:

100 ml mleka 

100 ml wody lekko gazowanej 

1 jajko

150 g mąki orkiszowej 

20 g kakao 

2 łyżki oleju 

1/2 łyżeczki proszku do pieczenia 


Galaretka:

Cukinię obrać z zielonej skórki. Pokroić w plastry, przełożyć do rondelka, dodać 1/2 szklanki wody i udusić do miękkości. Gdyby płyn za szybko odparował dodać jeszcze trochę i dokończyć duszenie. Zmiksować na gładko. Dodać galaretkę i ponownie zmiksować. Ostudzić. Dodać miód i wymieszać. Wstawić do lodówki, aby masa lekko stężała. 

Nalesniki:

W misce wymieszać wszystkie składniki na gładkie ciasto. Odstawić na 30 minut. Po tym czasie patelnię z powłoką nieprzywierającą rozgrzać i wlewać po 1 chochli ciasta. Smażyć naleśniki. 

Na każdy naleśniki nakładać po łyżce galaretki i rozsmarować. Zrolować naleśnik. 

Smacznego. 






poniedziałek, 8 listopada 2021

Chleb na zakwasie z 3 rodzajów mąki

 Dzień dobry:)

Zapraszam Was na przepis, który już dawno zrobiłam, ale gdzieś w czeluściach bloga mi się zapodział;). Przepis na chleb z użyciem zakwasu instat. Jest to naprawdę dobry produkt, chleb wyszedł wilgotny i smaczny. Kiedyś sama przygotowywałam zakwas, ale ostatnio coś nie mam do niego ręki i mi nie wychodzi. I wtedy można wspomóc się takim fajnym produktem. Serdecznie polecam:)




75 g mąki żytniej 

225 g mąki razowej 

300 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej 

1 żytni zakwas instant 

2 opakowania drożdży instant 

500 ml wody letniej

5 g cukru 

1,5 łyżeczki soli 


Do 100 ml wody dodać drożdże, wymieszać do rozpuszczenia. 

Do dużej miski przesypać wszystkie  mąki, dodać zakwas, sól oraz cukier. dodać rozpuszczone drożdże. Wstępnie wymieszać robotem z końcówką haka. Następnie stale mieszając wlewać pozostałą wodę. Wyrabiać ciasto 10 minut( ciasto jest dość luźne i klejące, ale takie ma być). Następnie przykryć czystą ściereczką i odstawić na 1-1,5 do wyrośnięcia. 

Duża formę do zapiekania spryskać 2-3 razy oliwą w sprayu i przełożyć do niej ciasto. Ponownie przykryć go ściereczką i odstawić na pół godziny. 

Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec 40-50 minut, w  zależności od sprawności piekarnika. Ostudzić i uwolnić z formy. 

Smacznego. 

100 g to 198kcal. 






piątek, 5 listopada 2021

Mini jabłeczniki bez pieczenia

Witajcie:)

Mam dzisiaj dla Was przepis na mini jabłeczniki. Jest to chyba pierwszy deser jaki wykonałam tylko z tego co było w domu, nic specjalnie nie dokupowałam, więc chyba to zero waste???

Ale od początku- w ubiegłym tygodniu zrobiłam po raz pierwszy zakupy spożywcze przez internet. Kupiłam jak zwykle owoce. W podziękowaniu za zakupy otrzymałam w prezencie duuużo owoców, w tym 8 pięknych i dorodnych jabłek. Postanowiłam z tych jabłek ugotować kompot, a z tyłu głowy już miałam ,że nie wyrzucę ugotowanych jabłek tylko zrobię jakąś szarlotkę. I ta myśl tak kiełkowała, że postanowiłam go urzeczywistnić. Chciałam również wykorzystać zapas suchego biszkoptu. I tak biszkopt został spodem jabłecznika. Początkowo wierzch miał być inny,ale po przejrzeniu lodówki okazało się, że jogurtowi kończy się termin i zrobiłam coś na kształt lebnah. I koniec końców wyszło naprawdę pysznie i chyba całkiem ładnie. Zapraszam:)



Spód:

200 g ciastek lub suchego biszkoptu 

220 g bananów ( waga bez skórki)

1 czubata  łyżka kawy inki

Masa jabłkowa:

760 g ugotowanych jabłek z kompotu

3 łyżeczki żelatyny 

Masa jogurtowa:

650 g jogurtu naturalnego 

1/2 cytryny 

3-4 łyżki erytrolu 

Dodatkowo:

Kakao do oprószenia 


Masa jogurtowa:

Na sito położyć dwie warstwy ręcznika papierowego. Ułożyć na misce i wylać jogurt. Wstawić do lodówki na całą dobę. 

Następnego dnia do powstałego serka dodać erytrol, otartą skórkę z cytryny i sok. Wymieszać. Wstawić do lodówki. 

Spód:

Do pojemnika blendera z ostrzami przełożyć ciastka lub biszkopt i zmielić. Przełożyć do miski, dodać kawe inkę i wymieszać. Banany również zmiksować i dodać do mieszanki suchej,wymieszać. 

Na dno  dużej blachy wyłożyć papier do pieczenia i ustawić mniejsze foremki do mini tortów- u mnie 4 okrągłe i 4 kwadraty. Do każdej foremki dać po łyżce masy ciasteczkowej. Wyrównać i wstawić do lodówki na godzinę. 

Masa jabłkowa:

Żelatynę namoczyć w 3 łyżkach wody i zostawić do napęcznienia. 
Jabłka przełożyć do rondelka,zagotować. Ewentualnie dodać 1/4 szklanki wody. Zdjąć z ognia i dodać żelatynę. Dokładnie wymieszać, można zmiksować blenderem. Ostudzić masę. Nałożyć po 100 g masy jabłkowej na spód. Wstawić do lodówki na 1,5 godziny. 

Wykończenie:

Na masę jabłkową nałożyć po czubatej łyżce masy jogurtowej. I znów odłożyć na godzinę. Przed podaniem oprószyć kakao. Smacznego. 













Mocno kokosowe muffinki

Dzień dobry:)
I kolejny tydzień roboczy nam się kończy. Trzeba jakoś umilić sobie ten dzień i dlatego proponuję te mocno kokosowe maleństwa. Powstały na specjalne zamówienie mojego męża, który jest fanem smaku kokosowego. Może i Wam przypadną do gustu takie babeczki, zapraszam:)



 

400 g mąki 

3 łyżeczki proszku do pieczenia 

100 g wiórków kokosowych 

3 jajka

85 g oleju kokosowego 

65 g masła 

300 ml mleka

75 g cukru 

75 g erytrolu 

Kruszonka:

40 g mąki 

35 g wiórków kokosowych 

35 g masła 

30 g cukru 


Do rondelka przelać mleko, dodać olej i masło. Postawić na małym ogniu i doprowadzić do rozpuszczenia tłuszczów. Zdjąć z ognia I zostawić do ostygnięcia. Następnie dodać jajka i oba cukry. Dokładnie wymieszać. Do dużej miski wsypać mąkę, wiórki i proszek. Do suchych składników dodać mokre i dobrze wymieszać. Foremki do mufiinek wyłożyć papilotkami i nałożyć po łyżce ciasta. 

Kruszonka:

Do miski przełożyć wszystkie składniki na kruszonkę i rozetrzeć w palcach. Każdą muffinkę posypać kruszonką. Piec w 180 stopniach około 22-25 minut, do suchego patyczka. Wyjąć i ostudzić na kratce. Smacznego. Z podanych składników wyszło mi 24 muffinki.